تبلیغات
پـــــــــــــــــــــــرواز - نیشابور: شهر عطار، شهر خیام و شهر فیروزه های آبی
نیشابور، شهر تاریخ، فرهنگ، سنگ قیمتی فیروزه و طبیعت زیباست. از نویسنده آرژانتینی، جورج لوییس بورخس که تحت تاثیر منطق الطیر عطار بوده نقل کرده اند: “اگر میخواهید تنها به یک شهر در دنیا سفر کنید، قطعا آن شهر نیشابور است. رازش این است که ...

 

نیشابور، شهر تاریخ، فرهنگ، سنگ قیمتی فیروزه و طبیعت زیباست. از نویسنده آرژانتینی، جورج لوییس بورخس که تحت تاثیر منطق الطیر عطار بوده نقل کرده اند: “اگر میخواهید تنها به یک شهر در دنیا سفر کنید، قطعا آن شهر نیشابور است. رازش این است که نیشابور همه دنیا را با هم در خود دارد.”

نیشابور یا نیشاپور یکی از شهرهای استان خراسان رضوی در شرق ایران می‌باشد. این شهر از مراکز فرهنگی، گردشگری، صنعتی و تاریخی استان خراسان رضوی و ایران است. شهر نیشابور مرکز شهرستان نیشابور است. این شهر مرکز فرهنگی و ادبی استان خراسان بزرگ است. به علت طبیعت زیبا نیشابور عروس شهرهای خراسان نام گرفته‌است.

سازنده شهر نیشابور را اقرسط، شاپور اول، پادشاه ساسانی دانسته‌اند و در زبان پهلوی، آن را نیوشاهپور می‌گویند. نیشابور یکی از چهار شهر بزرگ خراسان قدیم به شمار می‌رفته و در دوره حکومت یزدگرد دوم (۴۵۷ – ۴۳۸) مدتی محل اقامت او بوده است.

مسلمانان در دوره خلافت عثمان بن عفان توانستند با مردم این شهر صلح کنند و از این طریق، دین اسلام را وارد نیشابور کردند. در دوره طاهریان و سامانیان، نیشابور موقعیتی ویژه داشت و توانست موقعیت دیرین خود را به دست آورد؛ کتابخانه‌های بزرگ، مدرسه‌های گوناگون و دانشمندان نامی از خصوصیات آن زمان شهر بود. در اواخر حکومت مسعود غزنوی که سلجوقیان به شرق ایران هجوم آوردند، طغرل این شهر را مرکز حکومت خویش ساخت. در دوره حکومت سلطان سنجر، نیشابور مورد هجوم «غزان» قرار گرفت؛ شهر را آتش زدند و بسیاری را کشتند.

سپس یکی از غلامان سنجر به نام مؤید بر نیشابور تسلط یافت و آن را آباد کرد، اما با حمله مغولها در سال ۶۱۸ میلادی این شهر به گونه‌ای ویران شد که دیگر هرگز موقعیت قبلی خود را باز نیافت. چنگیز خان مغول که شخصا فرماندهی تسخیر را بر عهده داشت، آن را با خاک یکسان کرد.

بسیاری از دانشندان و بزرگان مانند عطار نیشابوری توسط مغولان به قتل رسیدند.

 

بـیـسـت

آرامگاه عطار نیشابوری.

بـیـسـت

آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری در نیشابور

بـیـسـت

آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری در نیشابور

بـیـسـت

آرامگاه عطار نیشابوری در شهر نیشابور.

بـیـسـت

آرامگاه کمال الملک در شهر نیشابور.

بـیـسـت

آرامگاه محمد محروق در شهر نیشابور.

بـیـسـت

مسجد چوبی که در دهکده چوبین نیشابور است.

بـیـسـت

مزار شهمیر، بنایی به جا مانده از دوران سلجوقی. گمان بر این است که این بنا مکان مقدسی برای زرتشتیان بوده‌است.

بـیـسـت

درون مزار شهمیر.

بـیـسـت

باغرود.

بـیـسـت

دیزباد.

بـیـسـت

فیروزه معروف ترین ره آورد شهر و شهرستان نیشابور.

 بـیـسـت

  

بـیـسـت

بـیـسـت

بـیـسـت

بـیـسـت

بـیـسـت

بـیـسـت

بـیـسـت
طبقه بندی: زندگینامه وتاریخچه، علمی،

تاریخ : سه شنبه 6 خرداد 1393 | 05:09 | نویسنده : حسین | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • قمرالعشیره