تبلیغات
پـــــــــــــــــــــــرواز - آشنایی با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس کمیسیون اقتصاد کلان دبیرخانه مجمعمحسن رضایی درسال 1333 در یکی از روستاهای مسجد سلیمان و در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. درسن 14 سالگی (1347) با کمک دو نفر از دوستان نوجوانش انجمن دین و دانش را دریکی از مساجد شهرستان مسجد سلیمان بنیان نهاد و با تعمیرات مختصری، انبار کوچکی را در طبقه فوقانی این مسجد به کتابخانه تبدیل کرد تا مكان مناسبی برای فعالیت انجمن دین و دانش فراهم شود .

او در کنکور دانش آموزی سال 1349 هنرستان شرکت نفت از بین انبوهی از متقاضیان با رتبه نهم پذیرفته شد، اما به دلایل سیاسی وارد این هنرستان نشد و از همان سال فعالیت سیاسی خود را شروع كرد و در سال 1353 که سازمان مجاهدین خلق به انحراف کشیده شد، گروه اسلامی منصورون را كه طرفدار حضرت امام (ره) بود، با الهام از آیه شریفه «انهم لهم المنصورون وان جندنا لهم الغالبون» بنا گذاشت.

نخستین دوره فعالیت سیاسی او شامل چند مقطع بود که عبارتند از:

1- مقطع فرهنگی علمی (49-1347)

2- مقطع فرهنگی سیاسی(52-1349)

3- مقطع سیاسی چریکی(57-1352)

4- مقطع حزبی (58-1352)

محسن رضایی به دنبال فعالیت های سیاسی در سال 1352 دستگیر و به مدت 6 ماه زندانی شد او در همین دوران استراتژی كسب علم ودانش و تلاش برای راهیابی به دانشگاه را برای ثمر بخشی فعالیت های سیاسی خود انتخاب كرد و در سال 1353 از طریق کنکور سراسری در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت پذیرفته شد. در همان سال نیز تشکیل خانواده داد.

مقطع سوم زندگی او در دوره نخست فعالیت سیاسی با مبارزات سیاسی مخفیانه ، شروع  شد.  این فعالیت ها از سال 1352 تا 1357 که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، ادامه داشت. وی در این مدت با جمعی از همفكرانش  به تحقیق و پژوهش در مبانی اعتقادی، سیاسی و احوالات اجتماعی جامعه اسلامی پرداخت؛ "اینکه چگونه می شود یک انقلاب مردمی و اسلامی را با موفقیت ایجاد کرد"  انحراف منافقین در سالهای53 و 54 موجب شد كه ارتباط فکری و عقیدتی با روحانیت و افکار امام برای او ضرورت بیشتری پیدا کند. در حقیقت دو برداشت کلیدی سبب شد تا او به جمع پیروان راه و اندیشه حضرت امام خمینی (ره) بپیوندد :

1- ضرورت روی آوردن به روحانیت و اندیشه های سیاسی حضرت امام (ره) برای جلوگیری از انحرافات فكری

2-  لزوم پیروی از روحانیت و حضرت امام خمینی (ره) برای مردمی کردن انقلاب و کسب پیروزی

به همین دلایل بود كه در سال 1355 که هنوز جنبش جدید امام آغاز نشده بود، گروه منصورون  و همفكران  او به اندیشه های سیاسی امام(ره) گرایش یافت. با اوج گیری فعالیت حضرت امام (ره) در سال 1356 گروه منصورون بدون فوت وقت وخیلی سریع به نهضت انقلاب اسلامی امام پیوست و با ساماندهی تظاهرات مردمی و پخش اعلامیه و اقدام به چند عملیات مسلحانه  برای حمایت ازمردم و جلوگیری از سرکوب آنان وارد صحنه شد. یکی از مهمترین عملیاتی که این گروه انجام داد و اعتماد به نفس مردم را در راه مبارزه با رژیم تقویت کرد، شکستن هیبت و تابوی گارد شرکت نفت بود كه کارگران متحصن شرکت نفت  را به محاصره در آورده بود. در همان زمان ، در ارتباط با این موضوع، دو تیم انقلابی به خوزستان اعزام شد. یکی تیم آقایان هاشمی و بازرگان و برخی بزرگان سیاسی انقلاب بود که این گروه كمك هایی را از طرف امام برای توزیع بین کارکنان با خود برده بود. گروه دوم جوانانی بودند که هیچ کس آنها را نمی شناخت. مسئول این تیم جوان، محسن رضایی بود. آنها در طول یک هفته ای كه در خوزستان بودند با  انجام چند عملیات، محاصره کارکنان شرکت نفت را شکستند. در نتیجه کارکنان روحیه گرفتند وتوانستند ابتکار عمل را به دست گیرند و شیرهای نفت را بسته نگه دارند و اقتدار شاه و دولت  در داخل و خارج ایران از هم پاشید .

فرمانده جوان

 با پیروزی انقلاب اسلامی، منافع استعمارگران و ایادی آنها در داخل كشور از بین رفته بود و هر لحظه بیم آن می رفت كه ضد انقلابیون دست به تلاش مذبوحانه تازه ای بزنند و توطئه های آنان منجر به شورش و بلوا و كودتا علیه انقلاب شكوهمند اسلامی شود و آن را تهدید كند. در این شرایط رضایی با احساس خطری كه در كمین انقلاب بود، هفت گروه از گروه های اسلامی را با کمک شهید بروجردی در کنار هم جمع کرد و سازمان مجاهدین انقلاب را برای دفاع از انقلاب اسلامی به وجود آورد. شتاب تحولات اوایل انقلاب بعد از مدت كوتاهی او را به این نتیجه رساند که این سازمان قادر به دفاع از آرمان های انقلاب نیست. لذا از شورای مرکزی سازمان استعفا داد و به سپاه پاسداران پیوست و در آنجا سازمانی تحت عنوان"  اطلاعات سپاه " را به وجود آورد . این سازمان بزودی كارآیی خود را نشان داد و نقش جدی درخنثی كردن توطئه های دشمنان انقلاب  اسلامی ایفا كرد. شایستگی های او در سازماندهی و مدیریت سپاه  موجب شد حضرت امام(ره) او را برغم جوانی اش به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انتخاب كند. فرماندهی سپاه  در طول دوران هشت سال دفاع مقدس یكی از بزرگترین افتخارات دوران خدمتگزاری اوست و مشحون از ابتكار عمل ها و فداكاری های یكی از سرداران نمونه اسلام است. او به محض آنکه فرمانده سپاه شد، عملیات موفق ایران در سال دوم جنگ را  فرماندهی كرد و بدین ترتیب ایران توانست تمامی سرزمین های اشغال شده را آزاد کند. دوستان و رفقای وی در ارتش وسپاه یک مجموعه انقلابی و میهنی پرشوری را ایجاد کرده بودند که با همدلی و وحدت كلمه به توفیقات ارزنده ای در جبهه ها دست یافتند و این پیروزی های ارزشمند در آن مقطع، اعتماد به نفس فوق العاده ای را نزد جوانان و آحاد مردم و حتی سیاستمداران به وجود آورد.

وی نه تنها جوان ترین مسئول، بلکه جوان ترین فرمانده نظامی تاریخ جنگ های نظامی ایران محسوب می شود. فروتنی، جدیت و پشتكار و ایمان  او موجب شده بود حضرت امام (ره)به او علاقه خاصی پیدا كرده و قاطعانه  از وی حمایت کند؛ بطوری که یک بار یکی از بزرگان به امام گفته بود: که چرا این همه از سپاه حمایت می کنید؟ امام فرموده بودند: "چرا حمایت نکنم؟" همان فرد گفته بود: ممکن است سپاه کودتا کند! امام پاسخ داده بودند: "جای دوری نمی رود. بچه های خودمان هستند"! و با این نوع برخورد به ایشان فهمانده بود که از این افکار دست بردارد. حضرت امام در مقاطع مختلف درباره محسن رضایی نکاتی را فرموده اند که به برخی از آنهااشاره می شود:

در عملیات خنثی سازی توطئه ضد انقلاب در گنبد کاووس فرمودند: "همین جوان به درد فرماندهی سپاه می خورد."

در حکم آقای طاهری فرمودند: "جناب آقای محسن رضایی که مورد علاقه و تایید اینجانب است." همچنین ایشان بارها در جمع مسئولین وی را با نام «آقا محسن» مورد لطف قرار می دادند.

دولتمرد با تجربه

محسن رضایی پس از پایان جنگ ، احساس كرد می تواند در بخش دیگری از جامعه بویژه  دانشگاه  برای حفظ و تداوم ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی، خدمتگزار مفید تری باشد،  از این رو تقاضای  خود را مبنی براستعفای از فرماندهی سپاه  ارایه كرد اما به دلیل رحلت حضرت امام (ره) این موضوع تا سال 1373مسکوت ماند . همان سال کتبا تقاضای استعفا کرد ولی رهبری به او فرمودند که صبر کنید. تا این كه سه سال بعد، رهبرمعظم انقلاب در جلسه ای خصوصی، پس از استماع دلایل وی، پذیرفتند و در دهم خرداد سال 1376 با استعفای وی موافقت فرمودند.

 یكی از خدمات مهم رضایی در دوران فرماندهی سپاه این بود كه سپاه را  پس از پایان جنگ، در بازسازی كشور سهیم كرد و دهها پروژه را از دولت گرفته و به اجرا درآورد. از مهمترین این پروژه ها   می توان از احداث  سد کرخه که بزرگترین سد ایران و سومین سد در خاورمیانه است و نیز به زیر کشت بردن 500 هزار هکتار از زمین های مرزی کشور تحت عنوان کمربند سبز یاد کرد.

 تاسیس دانشگاه های امام حسین (ع)،بقیه الله (عج) و دانشگاه جنگ در سپاه ، یكی دیگر از خدمات وی در عرصه توسعه ابعاد علمی سپاه و آموزش دستاوردهای دوران هشت سال حماسه آفرینی نیروهای جان بركف بسیجی  و سپاهی بود. او همچنین در راستای تقویت و تحكیم نیروی استوار سپاه پاسداران برای كسب اقتدار و توانمندی در دفع هرگونه توطئه دشمنان انقلاب اسلامی، تعداد نیروهای سپاه پاسداران را از سه نیرو به پنج نیرو ارتقا داد. وی پس از استعفا از سپاه به دغدغه های اجتماعی و اقتصادی خود در باره جامعه ایران پرداخت. تحقق آرمانهای بنیانگذار انقلاب اسلامی پس از پایان جنگ تحمیلی نیاز به تلاش عاشقان راه امام در عرصه های تازه ای برای ترسیم چشم انداز حیات طیبه و امید بخشی به جامعه در حال گذار داشت. شرایط جدید ایجاب می كرد كه او راه مورد علاقه ای را كه سالها پیش به خاطر دفاع از كیان دین و میهن ناتمام گذاشته بود، ادامه دهد و از این رو به تحصیل در مقطع دكترای رشته اقتصاد در دانشگاه تهران روی آورد .

دكتر محسن رضایی از سال 76 تاکنون كه به عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اسلامی و رییس کمیسیون اقتصاد کلان مجمع به فعالیت مشغول است. او در تبیین چشم انداز بیست ساله ایران وتدوین سیاست های کلی اقتصادی و سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و اصلاح قانون سرمایه گذاری خارجی نقش اساسی را ایفا کرده است.

http://maslahat.ir
طبقه بندی: سیاسی،

تاریخ : شنبه 1 شهریور 1393 | 05:51 | نویسنده : حسین | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • قمرالعشیره