تبلیغات
پـــــــــــــــــــــــرواز - دزق زادگاه اجداد امام خمینی در نیشابور
بزرگترین افتخار زندگی ام شناسایی و مکان یابی زادگاه اجدادی حضرت امام خمینی (ره) دزق سرولایت نیشابور است .         ( استاد سعید کلانی طبسی)
باستحضار همشهریان عزیز نیشابوری می رسانم که زحمات هشت ساله ی اینجانب در مورد این افتخار به ثمر نشست و اکنون می توانید در پرتال امام خمینی  (ره) اصل مطلب زیر را ملاحظه بفرمایید. این مهم در تاریخ یكشنبه, 29 خرداد 1390 درپرتال امام درج گردید.


 

دزق زادگاه اجداد امام خمینی در نیشابور
 
 
دزق، روستایی درحدود 110 كیلومتری شمال غربی شهرستان نیشابور است كه اهالی آن بنا به دلایل متعدد، ادعا می نمایند كه این روستا زادگاه اجداد حضرت امام خمینی(س) است (1)، این روستا كه در دل كوه ها محاصره شده است، در قدیم منطقه ای امن به حساب می آمده است و آثار تاریخی و باستانی اطراف آن مثل آتشكده ها و ... نشانگر تاریخی بودن آن منطقه است. نام اصلی آن دژ قلعه بوده است كه در منطقه سرولایت نیشابور كه تقریباً از لحاظ جغرافیایی در مركزیت چهار شهر نیشابور، سبزوار، قوچان و اسفراین قرار دارد. اهالی این روستا اكثر سادات بوده و تعداد اندكی نیز غیر سادات می باشند كه به اذعان اهالی مهاجرین روستاهای اطراف هستند و نام خانوادگی اكثر سادات روستا موسوی است.
 
 
محققان و تاریخ نویسان نیشابور (2) كه در خصوص این موضوع فعالیت ها و پژوهشهای میدانی زیادی انجام دادند و جمعیت و اهمیت تاریخی چند روستا كه احتمال سكونت اجداد امام را می دادند پالایش نموده اند و از هر حیث احتمال روستای دزق به عنوان روستای اجدادی امام را مهم شمرده اند.
 
 
عمده كار اهالی این روستا كشاورزی و دامداری و باغداری است، پیش از صد چشمه آب و قنات وجود دارد. اصل روستای دزق كه به مرور زمان توسعه و گسترش یافته است قلعه ای است كه در بالای تپه ای بزرگ واقع شده و از هر سو به وسیله دیوارهای سنگی حصار شده است. در وسط این قلعه چهار تونل چند كیلومتری قرار دارد كه در مواقع جنگ و بحران، روستائیان از طریق این تونل ها كار خود را انجام می دادند، یك تونل به چشمه اصلی یك تونل به مزارع یك تونل به امام زاده و قبرستان  و دیگری به كوه. در این روستا امام زاده ای وجود دارد كه دو نقل تاریخی درباره آن مطرح است یك اینكه این امام زاده عبدالله  بن موسی بن جعفراست و نقل دوم به نام عبدالله  بن جعفر صادق است، بنا به نوشته محققان، عبدالله ابن موسی بن جعفر پس از استقبال قابل توجه اهالی نیشابور از حضرت امام رضا(ع) در مسیر حركت به توس و ثبت حدیث سلسله الذهب توسط 000/14 نفر،  بنا به معرفی و توصیه امام رضا(ع) به عنوان نماینده ایشان در نیشابور معرفی می شوند تا در میان مردم به امور دینی و هدایت بپردازند و او موفق می گردد پایگاه مهم شیعه در نیشابور را فعال نماید و مردم با آموزش های او بیش از پیش با اهل بیت آشنا می شوند.  به همین جهت مأمون حـاكـم عباسی بعد از شهادت امام رضا(ع) دستور می دهد گروهی از مأموران حكومت او به نیشابور بروند و عبدالله ابن موسی بن جعفر را به قتل برسانند . قبل از رسیدن مأموران و با اطلاع از وضع موجود عده ای از شیعیان به عبدالله  ابن موسی بن جعفر پیشنهاد می دهند كه نیشابور را ترك كنند و به نقطه ای امن و دور از دسترس عمال حكومتی بروند، دژ قلعه به دلیل موقعیت خاص منطقه ای از جمله محصور شده در كوه ها؛ دور از شهر و قابل دفاع بودن در برابر حمله دشمن به عبدالله ابن موسی پیشنهاد  می شود. و نماینده حضرت امام رضا(ع) به آنجا عزیمت می نماید و فعالیت هایش را ادامه می دهد و در آنجا زندگی و به رحمت الهی می پیوندند . و به همین دلیل اهمیت منطقه و تاریخی بودن آن و احتمالاً زادگاه اجدادی امام مطرح می شود.
 
 
دزق همان دژ قلعه بوده است كه به مرور زمان تغییر و تبدیل شده است به دزق و دلیل اصلی آن نبودن حرف ژ در حروف الفبای عربی است.
 
 
در این روستا سنگ نوشته های قدیمی كه بعضاً حدوداً 400 الی 1000 سال را نشان می دهد به وفور در محدوده روستا قابل ملاحظه است كه با كندو كاو می شود به آثار قابل ملاحظه دست پیدا كرد
 
 
با همه آنچه كه گفته شد. مسئولان شهرستان و مطلعان تاریخی نیز نه تنها هیچ انتقادی نسبت به این ادعا كه این روستا روستای اجدادی حضرت امام می باشد ندارند بلكه خود به این باور رسیده اند، از جمله نماینده فعلی نیشابور حجت الاسلام والمسلمین حسینی در مراسمی كه در 14 خرداد سال 1389 به مناسبت ایام بزرگداشت ارتحال حضرت امام در این روستا بر پا شده بود و دعوت نامه های آن برای همه مسئولان شهرستان و استان و محققان ارسال شده بود، سخنرانی می كند و در قسمتی از سخنرانی خود به سادات مسن حاضر در مجلس اشاره می كند كه من امروز با عموزاده ها و ... حضرت امام(س) روبرو هستم.
 
...................................................................................................................................................
 
 
1. آیت الله سید مرتضی پسندیده برادر بزرگ حضرت امام در باره خاندانش چنین آورده است: «جد اعلای ما دین علی شاه در هندوستان ساكن بوده است،از نام پدر وی، برادران و خواهرانش اطلاعی نداریم، همین قدر می دانم كه ایشان از علمای كشمیر بوده و در همان ایالت نیز به شهادت رسیده اند.»
 
 
بنا بر نقل كتبی یكی از مطلعین، دین علی شاه اصالتا نیشابوری بوده و سپس به كشمیر هندوستان عزیمت كرده است. (خاطرات آیت الله پسندیده، به كوشش محمد جواد مرادی نیا، تهران، حدیث، 1374، ص8)
 
 
آقای سعید كلانی طبسی در این  زمینه فعالیت های تحقیقاتی زیادی انجام داده اند و كمال تشكر به جهت كمك و همكاری های ایشان را دارم.
 
 
حرم مطهر حضرت عبدالله بن موسی بن جعفر (ع)   (جد اعلای حضرت  امام خمینی(س) ) دزق سرولایت نیشابور  در حال بازسازی
 
حرم مطهر حضرت عبدالله بن موسی بن جعفر (ع)  
(جد اعلای حضرت  امام خمینی (ره )) دزق سرولایت نیشابور 
در حال بازسازیطبقه بندی: مقالات، زندگینامه وتاریخچه،

تاریخ : چهارشنبه 2 اردیبهشت 1394 | 07:50 | نویسنده : حسین | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • قمرالعشیره